Ocieplanie styropianem – wskazówki

Ocieplanie styropianem – wskazówki

13 września 2017 Izolacja 0
ociepleniowy styropian

Izolacje termiczne wykonywane są nie tylko w nowych, dopiero co wybudowanych budynkach, ale często istnieje też konieczność poprawienia termoizolacji w budynku już od dawna eksploatowanym. Wówczas przed właściwym ociepleniem ścian powinniśmy pamiętać o dodatkowych pracach.

Styropian ociepleniowy montuje się na ścianach

ociepleniowy styropianTo demontaż obecnego orynnowania oraz obróbek blacharskich, a także istniejących instalacji, które mogłyby utrudnić lub nawet uniemożliwić dokładne i szczelne wykonanie izolacji. Kolejnym krokiem jest sprawdzenie stanu podłoża oraz – jeśli to konieczne – odpowiednie przygotowanie go do położenia izolacji. Miejsca odspojone powinny zostać uzupełnione zaprawą, zaś stare warstwy farby należy oczyścić, aby podłoże było pozbawione luźnych i łuszczących się jej fragmentów. Ociepleniowy styropian z Wrocławia montowany jest na ścianach za pomocą specjalnego kleju do płyt styropianowych – warstwa kleju powinna być położona obwodowo-punktowo. Rozmieszczenie punktów zależy od tego, w jakich miejscach mają znaleźć się łączniki mechaniczne – czyli kołki, które pozwolą na zakotwienie płyt w podłożu.

ociepleniowy styropian

Klej powinien być nałożony w taki sposób, aby po dociśnięciu płyty do ściany, 50% styropianu znalazło się poprzez klej w bezpośrednim kontakcie z podłożem. Z kolei przy łącznikach należy pamiętać o tym, że ich głębokość zakotwienia nie powinna wynosić mniej niż 6 cm, jeżeli podłoże wykonane jest z betonu lub cegły pełnej, natomiast przy podłożu z betonu komórkowego lub cegły dziurawki – powinno to być nawet 9 cm. Standardowo przyjmuje się, że na 1m2 powinno przypadać 6 kołków. Po dokładnym położeniu płyt styropianowych należy odczekać co najmniej kilka dni przed wykonaniem warstwy zbrojonej. Dalsze prace powinny być poprzedzone sprawdzeniem stanu technicznego styropianu – musimy przyjrzeć się temu, czy płyty odpowiednio przylegają do podłoża. Konieczne będzie także ich przeszlifowanie i odpylenie. Dopiero wówczas możemy rozpocząć zbrojenie, którego pierwszym etapem będzie nałożenie zaprawy klejowej – w nią bez problemu można wtopić siatkę zbrojącą, jednak należy wciąż pilnować tego, aby nie znalazła się bezpośrednio na płycie styropianowej!

Ponadto taka siatka, aby dobrze spełniała swoją rolę, powinna być wcześniej przechowywana w odpowiednich warunkach – należy unikać jej narażania na działanie promieni słonecznych, gdyż wówczas siatka, która jest przecież wykonana z tworzywa sztucznego, mogłaby się zdeformować. Po paru dniach możliwe jest już zagruntowanie powierzchni i nałożenie końcowej warstwy tynkowej.