Markizy tarasowe elektryczne czy sterowane ręcznie?

Markizy tarasowe elektryczne czy sterowane ręcznie?

19 kwietnia 2018 Dom 0
markizy tarasowe elektryczne

Markiza tarasowa to niezwykle praktyczne rozwiązanie, które w upalne dni chroni nas przed słońcem zapewniając nieco cienia, w deszczowe natomiast osłania przed wodą – o ile wybierzemy odpowiedni model. By jednak zagwarantować sobie wyższy komfort użytkowania wybierając markizę tarasową warto zwrócić uwagę na sposób sterowania.

Markizy elektryczne łatwe w obsłudze

markizy tarasowe elektryczne Do wyboru mamy dwa rozwiązanie sterowanie ręczne lub elektryczne. To pierwsze ma na pewno tę zaletę, że markiza sterowana ręcznie, zawsze będzie tańsza od tej sterowanej elektrycznie. Niemnie na pewno jej obsługa nie będzie tak wygodna, rozwija się ją i zwija bowiem za pomocą korby, co o ile przy małych wymiarach markizy nie jest jakoś szczególnie uciążliwe o tyle przy tych większych może już stanowić problem. Na plus należy także zaliczyć jednak to, że ręczny mechanizm sterowania jest dość prosty, a co za tym idzie nie wiele jest tu elementów, które w trakcie eksploatacji mogłyby się popsuć, a co za tym idzie jest to rozwiązanie, które prawdopodobnie posłuży nam bez konieczności wykonywania napraw przez długi czas, choć warto zaznaczyć, że nie jest to wcale reguła. Druga dostępna opcja to markiza sterowana elektrycznie, warto jednak nadmienić, że w obrębie markiz sterowanych elektrycznie wyróżnić można kilka ich wariantów.

markizy tarasowe elektryczne Za najprostszy należałoby by uznać system napędzany prostym silnikiem o napięciu 230V, sterowany za pomocą jednego przycisku, jednocześnie jest to rozwiązanie najtańsze z dostępnych w tej kategorii. Jest o tyle wygodne, że nie trzeba manualnie rozwijać rolety, jednak nie jest to rozwiązane, które można by uznać za w pełni automatyczne. O wiele wygodniejsze są markizy wyposażone w stacje sterowania, które na podstawie zbieranych informacji odnośnie siły wiatru i stopnia nasłonecznienia same decydują o sposobie ustawienia rolet, przy czym należy zaznaczyć, że także w przypadku tego systemu mamy możliwość ręcznego sterowania ustawieniem markizy, dzięki czemu zawsze można je zmodyfikować z uwzględnieniem własnych upodobań. W wielu domach jednak nie ma instalacji, która umożliwiała by łatwe zamontowanie systemu umożliwiającego sterowanie markizą, w takim wypadku najwygodniejszym rozwiązaniem może być system sterowania drogą radiową. Markizy tarasowe elektryczne w mazowieckim tego typu to koszt około dwóch tysięcy.

Czy warto zatem płacić za sterowanie elektroniczne, kiedy można wybrać ręczne? Jeśli markiza jest znacznych wymiarów to na pewno, w przypadku jednak kiedy jest to niewielka markiza, osłaniająca jedynie część tarasu, która do tego będzie wykorzystywana sporadycznie, to będzie to inwestycja, która się nam nie zwróci.