Korzystanie z warzywnika w skrzyniach

Korzystanie z warzywnika w skrzyniach

7 maja 2018 Ogród 0
warzywnik w skrzyniach

Żyjemy w czasach wysokiego rozwoju technologicznego, dlatego też jesteśmy doskonale zapoznani z wieloma rozwiązaniami znacznie ułatwiającymi nam funkcjonowanie w codzienności. Prawda jest taka, że ogromną ilość czynności wykonujemy praktycznie w ten sam sposób jak miało to miejsce przez wiele wieków, jednak z użyciem nowoczesnych rozwiązań znacznie ułatwiających ich ciągłe prowadzenie.

Warzywnik jako część ogródka

warzywnik w skrzyniachIdealnym przykładem jest uprawa wszelkiego rodzaju roślin, które są ogromną częścią naszej diety i hodujemy je od tysięcy lat. Zaczęliśmy to wykonywać odkąd ludzkość przestała prowadzić koczowniczy tryb życia, dlatego też ma to za sobą ogromną historię i tradycję, która jest stale modyfikowana z wieku na wiek. Wiążę się z tym, że wszelkiego rodzaju rośliny są praktycznie nieskończonym źródłem pożywienia, które można odnawiać każdego sezonu. Dodatkowo, większość z nich można bez problemu magazynować przez dłuższe okresy, a nie popsuje się przy tym. Wystarczy spojrzeć na to jak długo czasami trzymamy ziemniaki w piwnicy, co idealnie ukazuje trwałość takich plonów. Od zawsze wszelkiego rodzaju warzywa, owoce, czy zioła sadzimy w naszym najbliższym otoczeniu takim jak nasz ogródek, pobliskie pole, czy też specjalnie wyznaczone przestrzenie hodowlane. W tej kwestii dużo się to zmieniło od zamierzchłych czasów, co tylko pokazuje uniwersalizm tych rozwiązań i to jak bardzo są one niezastąpione i użyteczne nawet w dzisiejszych czasach.

warzywnik w skrzyniachJednak często znamy je w dość zmodyfikowanej formie, przykładem jest chociażby taki warzywnik w skrzyniach. Wydaje się, że jest on niby częścią naszego ogródka i niczym się nie wyróżnia, jednak jest to specjalnie wygrodzona część w której możemy stworzyć idealne warunki do rozwoju poszczególnych gatunków roślin. Takie warunki znacznie usprawniają uprawę i pozwalają nam na dokładną kontrolę nad naszymi roślinami przez ich cały okres wegetacyjny. Tego typu skrzynia pozwala na utworzenie odpowiednich warstw ziemi, które będą działać na siebie wzajemnie co zmaksymalizuje wydajność takiego warzywnika. Często miesza się tam warstwy nawożące z odżywczymi, oraz ochronnymi, co daje najlepszy, możliwy efekt hodowania warzyw. Ważne jest jednak by ziemia w takiej skrzyni stykała się z gruntem, co zapewni aktywny przepływ składników odżywczych i pierwiastków potrzebnych roślinom.

Należy jednak zabezpieczyć dolną warstwę w takiej skrzyni przed nieproszonymi gośćmi takimi jak chociażby nornice, czy ślimaki. Do tego celu nadaje się idealnie siatka drobnooczkowa, którą zaproponuje nam każdy, profesjonalny producent.