Jakie są rodzaje balustrad i jak wybrać dobrą?

Jakie są rodzaje balustrad i jak wybrać dobrą?

5 lutego 2018 Dom 0
balustrady

Balustrada to najbardziej dekoracyjny element schodów, który wcale nie tak łatwo dopasować do stylu pomieszczenia. Wszystko zależy od indywidualnego wyboru, czy balustrada ma być jak najbardziej ozdobna i wyróżniać się na tyle schodów, czy może wtapiać się w tło. Wybór balustrady zależy również od miejsca, w jakim znajdują się schody i efekcie na jakim nam zależy.

Najlepsze balustrady, które warto wybrać

balustradyJeśli schody znajdują się w przedpokoju i chcemy, aby przykuwały wzrok, dobrym wyborem będzie bardzo ozdobna balustrada. Jeśli natomiast chcemy, aby schody wtopiły się w tło salonu i niczym się nie wyróżniały, lepiej wybrać balustradę prostą w swoim wyglądzie. Balustrady mogą być wypełnione pionowymi lub poziomymi elementami czy też formami artystycznymi. Ponadto można zdecydować się na wypełnienie pełne, czyli np. szklane. Balustrady szklane to najlepszy wybór do pomieszczeń nowoczesnych. Nadadzą elegancji i szyku każdemu salonowi czy też przedpokoju. Szkło może być przeźroczyste, półprzeźroczyste lub matowe. Ponadto może być ozdobione według pomysłu klienta albo pozostawione bez żadnej ozdoby. Niestety nie jest to najlepszy wybór ze względu na trudność w czyszczeniu. Taka balustrada bardzo szybko się brudzi, co może być niezwykle uciążliwe. Ponadto balustrady produkowane w Zielonej Górze możemy podzielić jeszcze na drewniane i metalowe.

balustradyBarierki zrobione z drewna są raczej masywne i mogą „zagracić” pomieszczenie swoim wyglądem. W szczególności istnieje ryzyko przytłoczenia małego pokoju. Jeśli jednak komuś zależy na tym, aby balustrada rzucała się w oczy, to drewno będzie dobrym wyborem. Natomiast mówiąc o balustradzie metalowej możemy mieć pewność, że będzie ona wyglądać bardzo lekko, pomimo swojego wyrazistego charakteru. Takie barierki będą idealnie komponować się ze stalowymi schodami. Jednak gdy posiadamy dość strome schody, w których balustrada ma spełniać bardziej funkcję ochrony przed możliwym upadkiem lub czymś podobnym, która z wcześniej wymienionych będzie najbezpieczniejsza? Na pewno będzie to balustrada metalowa. Taka balustrada jest stabilna i dobrze wykonana. Balustrada szklana w przeciwieństwie do metalowej stanowi pewne ryzyko.

Pomimo tego, że szkło jest hartowane, nadal istnieje ryzyko rozbicia. Stanowi zatem bardziej element dekoracyjny. Ponadto poziom bezpieczeństwa może zależeć również od tego, czy balustrada jest wypełniona poziomymi lub pionowymi elementami czy jednak ma pełne wypełnienie. Balustrada z pełnym wypełnieniem na pewno będzie bezpieczniejszym rozwiązaniem w domu, w którym znajdują się małe dzieci.