Jak przebiega montaż anten satelitarnych?
Dostęp do setki kanałów telewizyjnych – informacyjnych, tematycznych, muzycznych – możliwy jest dzięki montażowi anteny satelitarnej, której zadaniem jest uchwycenie sygnału telewizyjnego. Jej montaż przebiega jednak zawsze na wysokości, dlatego jest to praca, która wymaga zachowania specjalnych środków ostrożności.
Montaż anteny krok po kroku
Jeśli nie mamy doświadczenia w instalacji anten satelitarnych, a mieszkamy na wysokim piętrze, warto dla bezpieczeństwa powierzyć to zadanie profesjonalistom. Wśród koniecznych środków ostrożności, o których nie należy zapominać, wymienia się między innymi odpowiednie przymocowanie drabiny oraz obwiązanie pracownika zabezpieczeniem, które ograniczyć negatywne skutki upadku (tak jak to się dzieje w przypadku osób zajmujących się wspinaczką). Prace powinny uwzględniać także panujące aktualnie warunki atmosferyczne. Jeśli pada deszcz lub w powietrzu utrzymuje się dużo wilgoci, należy przełożyć montaż na następny dzień. Z pewnością zależy nam na jak najmocniejszym sygnale, dlatego powinniśmy też pamiętać o zamontowaniu anteny dokładnie w kierunku satelity. Jeżeli już wybraliśmy antenę i posiadamy wszystkie narzędzia, które przydadzą nam się do prac – czyli wiertarkę, poziomice, wkrętak, klucz i obcęgi – możemy przystąpić do montażu.
Decydując się na usługę, jaką jest instalacja anten – Kraków oferuje nam wiele możliwości. Na przykład montaż na kominie. Aby był on jednak bezpieczny, należy pamiętać o posiadaniu drabiny dachowej, aby nie zniszczyć dachówek oraz ograniczyć możliwość upadku. Komin jest dobrym miejscem na lokalizację anteny, gdyż jest to najwyższy punkt budynku. Upewnijmy się jednak, czy sygnał na drodze do anteny nie spotka się z przeszkodami w postaci drzew czy ścian innych budynków. W przypadku komina zdarza się to bardzo rzadko, chyba że w sąsiedztwie znajduje się obiekt wyższy od naszego domu. Sam montaż rozpoczyna się jednak jeszcze na ziemi. To tutaj bowiem pracownik powinien złożyć poszczególne elementy anteny – a więc mocowanie, ramię i głowicę – w całość. Wykonywanie tych prac na dachu jest niebezpieczne i świadczy o nieodpowiedzialności osoby przeprowadzającej montaż. Jeżeli widzimy, że ktoś chce przeprowadzić prace montażowe w ten sposób – wyraźmy sprzeciw, aby ograniczyć możliwość wypadku.
Na dachu dopiero mocuje się całą, złożoną już wcześniej antenę. Dzięki temu niczym się nie rozpraszamy i możemy skupić się całkowicie na swoim zadaniu, wykonując je jak najlepiej. W ten sposób domownicy prędko będą mogli cieszyć się dobrym sygnałem satelitarnym i nowymi programami telewizyjnymi.