Jaką baterię umywalkową retro wybrać do łazienki?

Jaką baterię umywalkową retro wybrać do łazienki?

24 kwietnia 2020 Łazienka 0
bateria umywalkowa retro

Łazienka to miejsce, w którym każdego dnia spędza się bardzo wiele czasu, nie tylko przygotowując się do wyjścia, ale także odpoczywając w wannie czy pod prysznicem. Z tego względu najlepiej, aby to pomieszczenie było bardzo zadbane, spójne i miłe dla oka. Każdy element jest ważny – również bateria, która powinna wyglądać estetycznie.

Bateria w dawnym stylu

bateria umywalkowa retroCiekawym i bardzo modnym obecnie rozwiązaniem są złocone, posrebrzane lub czarne modele retro, które wspaniale pasują chociażby do wnętrz w stylu rustykalnym, art deco czy klasycznym. Barwa to niejedyne, co odróżnia baterie umywalkowe, bo równie ważny jest materiał, który ma wpływ na fakturę powierzchni. Niezwykle popularne są modele mosiężne – chromowana powierzchnia tego stopu jest skutecznie zabezpieczona przed rdzą. Modna bateria umywalkowa retro kolorystyką nawiązuje do starodawnych odpowiedników, np. z miedzi. Innym rozwiązaniem są wspomniane już wcześniej barwy – złota, srebrna lub czarna. Wśród baterii warto wyróżnić modele ze zdobieniami w postaci licznych wzorów. To doskonałe rozwiązanie między innymi do domów w stylu wiejskim. Dekoracje często prześwitują przez lakier, stwarzając wrażenie, że bateria rzeczywiście jest starodawna. Niektóre baterie zawierają dodatkowe zdobienia w postaci pięknie rzeźbionej ceramiki, którą cechują również naniesione na powierzchnie wzory, np. kwiatów.

bateria umywalkowa retroPodczas wyboru odpowiedniego modelu należy zwrócić uwagę na pokrętło lub jego odpowiednik. Często na szczycie baterii umieszczony jest uchwyt dozujący dopływ wody – wystarczy go unieść, aby popłynęła. Czasem wajchy tego rodzaju są dwie, umieszczone po obu bokach kranu – jedna do wody ciepłej, druga do zimnej. Istotna jest również sama średnica baterii, bo to od niej będzie zależało jak obfity będzie strumień wody. Na kwestię estetyki wpływa kształt i długość wylewki, czyli zakrzywionej rurki przez którą woda dostaję się do umywalki. Pomimo starodawnego wyglądu, nowoczesna bateria umywalkowa retro jest niezwykle funkcjonalna i często pokrywa ją trwała oraz gładka powłoka, którą łatwo można wyczyścić. Bateria umywalkowa retro jest najczęściej wykonana z mosiądzu, poszczególne modele różni przede wszystkim wykończenie.

Barwa czarna, złota, srebrna czy miedziana – wszystko zależy od gustu osoby, która dopasowuje ten element funkcjonalnej dekoracji do pozostałej części łazienki. Prostsze baterie retro mają krótką wylewkę i są pozbawione zdobień. Bardziej skomplikowane modele charakteryzuje fikuśne wygięcie rur oraz liczne wzory zrealizowane np. na powierzchni ceramicznych wstawek.