Automatyczny system parkingowy – jak działa?

Automatyczny system parkingowy – jak działa?

1 maja 2020 Parking 0
parking automatyczny

Z automatyką spotykamy się już właściwie na co dzień – w pracy, sklepach, a także na drogach. Jednym z przykładów coraz częściej stosowanych systemów automatyzacji są parkingi. To właśnie na większości z nich – szczególnie tych znajdujących się w większych miastach – powszechnie spotyka się mniej lub bardziej zaawansowane systemy automatyzacji.

Parking automatyczny – w czym nam pomoże?

parkingNiektóre z nich, głównie parkingi osiedlowe, wyposażone są w szlabany, które mogą otworzyć jedynie mieszkańcy przy pomocy specjalnego pilota lub aplikacji, a inne dodatkowo obsługują kasy biletowe oraz system otwierający szlabany dopiero po uiszczeniu opłaty za postój. Automatyczne systemy parkingowe to zestawy urządzeń, które kontrolują pojazdy wjeżdżające oraz opuszczające parking, a także umożliwiają dokonywanie opłat na czas parkowania. Wszelkie urządzenia umożliwiają stworzenie dedykowanej, spersonalizowanej funkcjonalności, która spełni oczekiwania właściciela parkingu. Standardowa procedura jest znana właściwie każdemu – przy wjeździe na parking znajduje się automat, który drukuje dla kierowcy bilet, na którym zakodowany jest moment wjazdu. Kierowca jest następie zobowiązany do uiszczenia opłaty zgodnie z taryfą obowiązującą na danym parkingu w automatycznej kasie.

parking automatycznyPodczas opuszczania obiektu należy zeskanować bilet, a system zweryfikuje, czy opłata została dokonana – jeśli tak, oprogramowanie wysyła komendę otwarcia szlabanu. Parking automatyczny może być wyposażony w dodatkowe urządzenia, jak systemy kamer z automatyką rozpoznającą numery rejestracyjne, monitoring, czy system nawigacji parkingowej, informujący o ilości i lokalizacji wolnych miejsc postojowych. Automatyczny system parkingowy jest właściwie bezobsługowy. Jego główną zaletą jest brak konieczności zatrudniania dodatkowych pracowników, których obowiązkiem byłoby pobieranie opłat, czy otwieranie szlabanów – wszystko odbywa się automatycznie. Większość firm oferujących automatyczne kasy biletowe, szlabany i pozostałe elementy takiego systemu parkingowego zapewniają także dostawę, montaż oraz serwis wszystkich dostępnych urządzeń. Systemy parkingowe bazujące na sterowaniu komputerowym stosowane są zarówno na parkingach podziemnych, jak i naziemnych. W skład automatycznych systemów parkingowych wchodzić mogą różne urządzenia.

Najczęściej spotykane są bileterki, terminale wjazdowe i wyjazdowe, szlabany, automatyczne kasy biletowe oraz serwery. Automatyzacja system parkingowego pozwala na szybką i sprawną obsługę pojazdów, liczenie znajdujących się na nich pojazdów, a także monitorowanie obiektu.