Jak zdobyć certyfikat UDT?

Jak zdobyć certyfikat UDT?

16 maja 2018 Przemysł 0
certyfikaty udt dla przedsiębiorcy

Zdobycie certyfikatu UDT oznacza, że posiada się wiedzę oraz umiejętności do przeprowadzania konkretnych czynności zawodowych – takie certyfikaty wręczane są osobom, które przejdą przez szkolenie z zakresu badań nieniszczących, nadzoru spawalniczego, napełniania zbiorników ciśnieniowych czy też z obsługi urządzeń transportu bliskiego.

Certyfikat z badań nieniszczących

certyfikaty udt dla przedsiębiorcyOczywiście certyfikat taki powinna posiadać także osoba, która specjalizuje się w wykonywaniu połączeń kołnierzowych lub nierozłącznych. Dlaczego to właśnie ten certyfikat, który nadać może jedynie Urząd Dozoru Technicznego, jest taki ważny? Przede wszystkim chodzi o to, że certyfikaty UDT dla przedsiębiorcy są respektowane także poza granicami kraju, ponieważ program certyfikacji jest zgodny z normami i warunkami określonymi przez specjalny Międzynarodowy Komitet Badań Nieniszczących. Spełnianie specjalnych wymagań sprawia, że certyfikat uznawany jest przez szerokie grono firm. Aby móc zdobyć certyfikat, konieczne jest przejście odpowiedniego kursu, który pozwoli nam na zdobycie koniecznych umiejętności. Jeśli chodzi o zdobycie UDT-CERT z zakresu badań nieniszczących, tutaj każdy zainteresowany może wziąć udział w aż ośmiu kursach, każdy dotyczy innego zagadnienia z danej dziedziny.

certyfikaty udt dla przedsiębiorcyMoże to być na przykład szkolenie UT, czyli dotyczące ultradźwiękowej metody badania materiałów, może to być też szkolenie MT, VT, PT lub RT – kolejno chodzi oczywiście o kurs o badaniach magnetyczno-proszkowych, wizualnych, penetracyjnych oraz radiograficznych. O taki certyfikat starają się zwykle osoby pracujące w firmie zajmującej się produkcją odlewek, złącz spawnych, odkuwek czy też rur. Badania nieniszczące są prowadzone także w lotnictwie, tutaj jednak aby wydać certyfikat Urząd Dozoru Technicznego kontaktuje się ze specjalną krajową komisją do spraw badań nieniszczących w lotnictwie, która musi uznać kwalifikacje osoby ubiegającej się o papier. Jednak standardowy proces certyfikacji przebiega zawsze w ten sam sposób, osoba lub firma musi złożyć wniosek o przyznanie certyfikatu imiennego, następnie urząd ocenia wniosek i wyznacza termin egzaminu kwalifikacyjnego. Jego pozytywne zdanie jest czynnikiem najważniejszym dla uzyskania decyzji o certyfikacji.

Warto jednak wiedzieć, że certyfikat nie jest przyznawany na całe życie – po upływie określonego czasu konieczne jest podejście do ponownej certyfikacji i odnowienie dokumentu. Jest to ważne ze względów bezpieczeństwa, ponieważ dziedzina badań nieniszczących nieustannie się rozwija, osoby pracujące w temacie powinny więc zawsze być na bieżąco z najnowszymi wdrożeniami technologicznymi.