Jak wybrać dobre tkaniny zasłonowe?

Jak wybrać dobre tkaniny zasłonowe?

26 sierpnia 2021 Wystrój wnętrz 0
tkaniny zasłonowe

Przez wiele lat na rynku osłon okiennych dominowały różnego typu rolety i żaluzje. Były tanie rolety aluminiowe, ekologiczne drewniane, czy antywłamaniowe zewnętrzne. Nie zawsze były one estetyczne, ale skutecznie blokowały dostęp światła słonecznego do pomieszczenia. Jednak z czasem do łask zaczęły wracać zasłony.

Tkaniny w różnych wersjach

tkaniny zasłonoweSą ładniejsze, trwalsze i bardziej bezproblemowe niż stare wersje. Estetyką zdecydowanie przewyższają wszelkiego typu rolety. Ładne zasłony w połączeniu z pięknym karniszem będą fantastyczną dekoracją każdego pomieszczenia. Jednym z miast, w których zasłony są bardzo popularne jest Poznań – kolorowe tkaniny zasłonowe można tu kupić w wielu sklepach. Są to sklepy z firankami, jak i sklepy tekstylne. Jak wybrać dobrą tkaninę na zasłony? Jest ich bardzo duży wybór, więc każdy znajdzie coś dla siebie. Do wyboru są zasłony jednobarwne jak i wzorzyste. Te pierwsze są bardziej uniwersalne. Mogą się wtopić w tło, będą słabo widoczne w pomieszczeniu. Z kolei wzorzyste tkaniny będą dekorowały pomieszczenie. To dobra opcja wtedy kiedy w pokoju nie ma wielu ozdób. Zasłony wykonane z takich tkanin jak len będą bardzo lekkie i zwiewna, z kolei zasłony welurowe są lepiej dociążone, przez co ładniej się układają.

tkaniny zasłonoweLekkie tkaniny zwykle trzeba dokładnie prasować, nawet jeśli zasłona ma obciążnik na dole. Kolejna kwestia to stopień zaciemnienia jaki chcemy uzyskać w pomieszczeniu. Zasłonki z gipiury czy bawełny dadzą raczej subtelny efekt wyciemnienia. Światło słoneczne nie będzie nas raziło, jednak w pomieszczeniu nadal będzie dość jasno. To dobra opcja do pokoju dziennego, w którym często przebywają domownicy, a nie chce się zbyt szybko zapalać światła w lampkach. Z kolei grube, zaciemniające zasłony sprawią, że w pokoju będzie bardzo ciemno. To lepsza opcja do sypialni, bo wiele osób musi mieć absolutną ciemność, by móc zasnąć. Kolejna kwestia to wybór mocowania i sposobu szycia zasłony. Modne są zasłony z metalowymi obręczami, które zakłada się na karnisz. Są one praktyczne, bo ich zawieszenie jest bardzo łatwe. Z kolei zasłony na żabkach mają fałdy.

Dzięki temu są one delikatnie pofalowane i ładnie się układają zarówno kiedy są całkiem rozciągnięte, jak i ,,zwinięte” do boku karnisza. Ładna zasłona w domu sprawi, że pomieszczenie nabierze nowego charakteru. Zasłona nie tylko może wyciemnić pomieszczenie, ale będzie też atrakcyjną dekoracją. Warto czasem zastanowić się, czy firanka z zasłonami nie będą lepszą opcją dla naszego domu niż zakup rolet lub żaluzji.