Hermetyczne oprawy ochronne – podstawowa charakterystyka

Hermetyczne oprawy ochronne – podstawowa charakterystyka

10 maja 2023 Bez kategorii 0
oprawa hermetyczna

W zabudowie przemysłowej i magazynowej dobra widoczność jest podstawą wszelkich działań. W celu jej zapewnienia stosuje się hermetyczne obudowy na świetlówki z diodami LED. Wyparły one stare świetlówki gazowe, które były bardziej zawodne i szkodliwe dla środowiska.

Hermetyczne oprawy w żarówkach

ochronna oprawa hermetycznaDo oprawy wystarczy doprowadzić napięcie o mocy znamionowej 240 V, czyli takie, jakie jest dostępne standardowo we wszystkich instalacjach elektrycznych. Moc strumienia świetlnego zależy od mocy diod użytych w świetlówkach oraz od rodzaju klosza. Podstawowymi parametrami każdej hermetycznej obudowy na świetlówki jest jej stopień szczelności (IP). Oznacza się go jako dwie liczby. Pierwsza z nich opisuje poziom ochrony przed pyłem i mieści się w zakresie od 0 do 6. Druga liczba opisuje poziom ochrony przed wnikaniem do wnętrza obudowy wody. Zakres ochrony to od 0 do 9, przy czym już poziom 5 oznacza, że urządzenie jest chronione przed strumieniem wody z dowolnego kierunku. Klosz wykonuje się z transparentnego poliwęglanu, który rozprasza światło. Minimalna temperatura, przy której urządzenie może pracować wynosi -20 stopni Celsjusza.

oprawa hermetycznaLiczbę opraw użytych w hali produkcyjnej, magazynie lub warsztacie należy dobrać w taki sposób, aby zapewniały one wystarczający poziom oświetlenia w całej przestrzeni roboczej. Wysokiej jakości ochronna oprawa hermetyczna może zostać kupiona w hurtowni elektrycznej, sklepie budowlanym lub markecie z artykułami przemysłowymi. Oświetlanie pomieszczeń przy pomocy oprawy hermetycznej nie wymaga dodatkowego osprzętu. Z jednej strony oprawy znajdują się elementy mocujące do świetlówek, z drugiej zasilające – należy zwrócić na to uwagę podczas montażu. Należy stosować świetlówki z trzonkiem G13. Standardowa szerokość oprawy hermetycznej to 125 milimetrów. Można ją wyposażyć w jedną lub dwie świetlówki. W halach produkcyjnych warto zwrócić uwagę także na odporność udarową. Moc źródła światła podawana jest w watach. Oprawa hermetyczna nie nadaje się do zastosowania jako źródło oświetlenia awaryjnego.

Oprawy hermetyczne znajdą zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest mocne światło, ale jednocześnie istnieje wysokie ryzyko zabrudzenia. Diody LED posiadają wrażliwą na pył konstrukcję. Hermetyczna oprawa chroni je przed zabrudzeniem i zalaniem. Oprawy hermetyczne znajdują zastosowanie w przemyśle, ale też na parkingach podziemnych, w piwnicach, kotłowniach, warsztatach oraz przy zewnętrznych obiektach zadaszonych. Do zawieszenia oprawy można wykorzystać nierdzewną obejmę i wsporniki.