Główne zastosowania przewiertów
Podczas budowy czy też remontu różnych instalacji, coraz częściej wykorzystywane są metody bezwykopowe. Dzięki nim, można się upewnić, że podczas prac nie zostanie zakłócony ruch na przykład na drodze. Co więcej, takie metody budowy instalacji podziemnych, pozwalają na znaczne ograniczenia kosztów inwestycji.
Kiedy wykonuje się przewierty?
Jeszcze jakiś czas temu, głównymi metodami podczas rozbudowy oraz remontów instalacji podziemnych były te, realizowane w oparciu o wykopy. W praktyce, okazywało się, że takie metody były związane z szeregiem różnych wad. Przede wszystkim, jeśli remontowana instalacja krzyżowała się ze szlakiem komunikacyjnym, wymagało to zablokowania ruchu na nim. Dodatkowo, wymagało to zniszczenia nawierzchni, a później jej odnowienia, co sprawiało, że koszty remontu danej instalacji były kilkakrotnie większe niż początkowo można było zakładać. Nic dziwnego więc, że obecnie bardzo ważnym elementem sprawnie realizowanego remontu instalacji podziemnych są precyzyjne przewierty. Jest to metoda polegająca na tworzeniu specjalnego tunelu o przebiegu horyzontalnym, ale pod powierzchnią gruntu. Pozwala to na znaczne ograniczenie wszelkich zniszczeń, czy też nawierzchni.
Co więcej, jeżeli przed przewiertem zostaną wykonane badania gruntu, można oczekiwać, że nie będzie konieczne zatrzymywanie ruchu na drodze, czy na torach kolejowych. Do wykonania przewiertu zgodnie z zasadami bezpieczeństwa wymagane jest jednak odpowiednie doświadczenie, oraz sprzęt. Jego głównym elementem są wiertnice, służące do wykonania właściwego tunelu. Są one wyposażone w specjalne czujniki, które pozwalają na wykrycie ewentualnych przeszkód na trasie danego przewiertu. Większość wiertnic, takich jak na przykład popularna maszyna Kret pozwalają także na ograniczone zmiany w trasie wykonywanego tunelu, właśnie, gdy wykryte zostaną na jego trasie różne przeszkody terenowe. Od pewnego czasu, to właśnie przewierty są dominującym, najczęściej wykorzystywanym sposobem podczas budowy oraz remontu różnych instalacji podziemnych, takich jak kanalizacja, czy też na przykład instalacje światłowodowe. Wszystko ze względu na możliwość ograniczenia kosztów remontu i budowy.
W obecnym czasie zupełnie inaczej podchodzi się do kwestii budowy i remontu podziemnych instalacji. Podczas ich przeprowadzania, pracownicy budowlani starają się maksymalnie ograniczyć utrudnienia w ruchu. Aby tak było, wykorzystywane są głównie bezwykopowe metody na budowę różnych instalacji, takie jak te w oparciu o horyzontalne tunele pod powierzchnią gruntu.
Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na stronę www.wermmer-przewierty.pl!