Domowa elektrownia wiatrowa i słoneczna – są opłacalne?

Domowa elektrownia wiatrowa i słoneczna – są opłacalne?

11 września 2016 Technologia 0
Fotowoltaika

W ostatnich latach coraz więcej osób odchodzi od tradycyjnego źródła energii elektrycznej jakim dotychczas byli światowi dostawcy energii i decyduje się na własne domowe elektrownie wykorzystujące odnawialne źródła energii.

Jakie korzyści płyną z odnawialnych źródeł energii?

Czy takie rozwiązanie rzeczywiśElektrownia wiatrowa cie jest korzystne i czy opłaca się inwestować w panele fotowoltaiczne bądź elektrownię wiatrową do użytku domowego? Koszty przydomowej elektrowni wiatrowej szacują się na poziomie od 7 do 15 tysięcy złotych. Natomiast jej eksploatacja praktycznie nic nie kosztuje. Niestety domowa elektrownia wiatrowa nie uniezależnia nas całkowicie od dostawców prądu, gdyż nie jest w stanie zagwarantować nam stałego zaopatrzenia w prąd niezbędnego do zasilenia wszystkich urządzeń elektrycznych. Jest ona zatem raczej elementem systemu złożonego z kilku źródeł energii. Zdolność wytwórczą turbin wiatrowych szacuje się na poziomie 25% co oznacza, że przy optymalnej sile wiatru, elektrownia wiatrowa jest w stanie wytwarzać prąd przez 25 dni na 100. W dużym stopniu opłacalność energii elektrycznej pozyskanej z domowej elektrowni wiatrowej zależy od wielu czynników między innymi wysokości uzyskanej dotacji, prędkość wiatru w miejscu lokalizacji czy ilość zużywanej energii przez inwestora. Jeśli są one sprzyjające to istnieje duża szansa na zwrot inwestycji w przeciągu kilku lat. Drugim źródłem „darmowego” prądu są systemy fotowoltaiczne, które na rynku stacjonują już od kilku lat, w związku z tym znacznie częściej mamy z nimi styczność niż elektrowniami wiatrowymi na użytek domowy. Z racji dużej popularności tego rozwiązania instalacje fotowoltaiczne wciąż tanieją, co z pewnością przyczynia się na opłacalność takiej inwestycji. Niestety wciąż szacują się one na wyższym poziomie niż w przypadku pierwszego rozwiązania. Nawet przy dofinansowaniu, na zwrot inwestycji musimy poczekać około dziesięciu lat. Plusem jest to, że instalacja fotowoltaiczna o odpowiedniej wielkości jest w stanie zapewnić prąd dla wszystkich domowych urządzeń elektrycznych. Montaż systemu fotowoltaicznego czy elektrowni wiatrowej pomimo długiego czasu zwrotu kosztów instalacji jest opłacalny, chociażby z tego względu, że do 2020 roku Polska ma obowiązek zwiększenia wykorzystania odnawialnych źródeł energii, ograniczając zużycie paliw kopalnianych.

Dodatkowo ceny prądu pozyskiwanego dotychczasowymi metodami wciąż rosną, a ilość paliw kopalnianych wciąż maleje w związku z czym z pewnością jest to rozwiązanie z przyszłością nad którym warto się dłużej zastanowić.

Więcej informacji o wspomnianych rozwiązaniach znajdziesz na www.arka-wroclaw.eu