Co trzeba wiedzieć o klimatyzacji?

Co trzeba wiedzieć o klimatyzacji?

14 grudnia 2023 Urządzenia 0
montaż klimatyzacji

W 2023 padły już 3 rekordy ciepła, a rok się jeszcze nie skończył. Wysokie temperatury sprawiają, że zainteresowanie domową klimatyzacją jest coraz większe. To instalacja, która pozwala skutecznie obniżyć temperaturę w mieszkaniu nawet o kilkanaście stopni względem tego, co dzieje się za oknem. Z klimatyzatorów korzysta się szeroko w biurach i sklepach, ale liczba urządzeń przeznaczonych do użytku domowego stale rośnie.

Dlaczego warto mieć klimatyzację?

klimatyzacja do domuWarto pamiętać, że montażem klimatyzacji mogą zajmować się wyłącznie uprawnieni fachowcy. Poszukując firmy dostarczającej klimatyzatory, warto wybrać taką, która oferuje też montaż. Nie mając takiej możliwości, można zdecydować się na zatrudnienie lokalnych monterów. Trzeba się jednak upewnić, że posiadają oni certyfikat F-Gaz, który uprawnia do montażu klimatyzacji. Jest on potrzebny, ponieważ w klimatyzatorze znajduje się czynnik roboczy, który może być niebezpieczny. Nie można doprowadzić do rozszczelnienia klimatyzacji podczas montażu. Sam klimatyzator nie jest szczególnie skomplikowanym urządzeniem. Sprawnie działająca klimatyzacja wymaga kilku podstawowych elementów. Jednym z nich jest jednostka wewnętrzna, która znajduje się w środku mieszkania i rozprowadza chłodne powietrze po pomieszczeniu.

montaż klimatyzacjiSprawdzona klimatyzacja w Łochowie dostępna jest w atrakcyjnych cenach. Warto sprawdzić jej wydajność i zestawić z metrażem mieszkania przed zakupem. Poziom izolacji termicznej też wpływa na wydajność klimatyzacji. Jednostka wewnętrzna jest połączona z zewnętrzną za pomocą miedzianych rur, w których krąży czynnik chłodniczy. W jednostce zewnętrznej odbywa się sprężenie czynnika chłodniczego. Uzyskane w wyniku tej reakcji ciepło zostaje oddane do powietrza przy pomocy wentylatora. Czynnik chłodniczy wraca później do jednostki wewnętrznej, ochładzając powietrze płynące z klimatyzatora do mieszkania. Zasada działania klimatyzatora jest bardzo podobna do lodówki i odwrotna względem pompy ciepła. Klimatyzator może nie tylko ochładzać pomieszczenie, ale też je wentylować.

Nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w funkcję ogrzewania, a także oczyszczania lub osuszania powietrza. Za pompowanie czynnika chłodniczego w układzie odpowiada sprężarka. Spotkać się można z wieloma różnymi rodzajami klimatyzatorów – kanałowymi, naściennymi czy kasetonowymi. Jeden kilowat mocy chłodniczej przeciętnie wystarcza na schłodzenie 10 metrów kwadratowych pomieszczenia. Warto posiadać zapasy mocy chłodniczej, który przyda się szczególnie w wyjątkowo gorące letnie dni.