Co trzeba wiedzieć o altanach z drewna?

Co trzeba wiedzieć o altanach z drewna?

24 listopada 2018 Ogród 0
producent altan z drewna

Coraz częściej w ogrodach można zobaczyć altany. Mniejsze lub większe z daleka przyciągają wzrok. Są dobrą alternatywą dla tarasów, czy wiat. Taras najczęściej wykonywany jest z kostki brukowej, czyli niezbyt ładnego materiału, zadaszenie jest problematyczne jeśli chce się je połączyć z dachem domu.

Altany drewniane są świetne

producent altan z drewnaNatomiast sama wiata daje zadaszenie na ławeczką i stolikiem, ale także nie wygląda ładnie i nie chroni przed wiatrem i chłodem. Altana jest dobrą alternatywą. Przede wszystkim wielość wzorów pozwala na stworzenie niepowtarzalnej budowli ogrodowej. Altany ażurowe są najczęściej wybierane, choć i całkiem otwarte się zdarzają. Producent altan z drewna na pewno zaproponuje nam ciekawe rozwiązania. Drewno właśnie jest w zasadzie jedynym materiałem stosowanym do małej architektury ogrodowej. Z rzadka zdarzają się altany z metalowymi kratami, które mają służyć jako podpórka dla pnących roślin. Drewno występuje w wielu kolorach, a dzięki specjalnym farbom możemy mieć nawet altankę czerwoną czy zieloną. Sprawdzi się tu przede wszystkim drewno egzotyczne, ponieważ wykazuje lepsze właściwości jeśli chodzi o odporność na zmienne warunki atmosferyczne, szczególnie promieniowanie słoneczne oraz deszcz/wilgotność.

producent altan z drewnaWarto pamiętać o tym, że w celu zachowania atrakcyjnego wyglądu altanki powinniśmy ja okresowo konserwować. W przypadku dobrej jakości drewna wystarczy robić to raz do roku. Najlepiej sprawdzają się do tego bejce i lakierobejce do drewna. Odżywiają drewno, wzmacniają kolor, a dzięki zawartości pielęgnujących olejów i wosków wzmacniają jego strukturę. Altanka z drewna idealnie będzie się komponowała z każdą roślinnością. Rośliny można sadzić przy jej podstawie, na przykład kwitnące krzewy. Sprawdzają się rośliny pnące, takie jak bluszcz, powój, czy winorośl. Wiosną taka altanka porośnięta kwiatami będzie wprost zachwycająca. W środku altanki można ustawić stół i ławeczki. Stół standardowo stoi na środku, jednak z ławeczkami można eksperymentować. Mogą być przymocowane do ścianek altany, jeśli stół jest duży lub też być przesuwne, jeśli stolik jest mniejszy. Wybierając altanę z drewna trzeba się zastanowić nad tym gdzie będą postawiona.

Najlepiej jest to zrobić w rogu ogrodu, nie na środku, bo to utrudni koszenie trawnika i nie będzie dobrze wyglądać. Stylowa altanka powinna być widoczna dla osób, które wyjdą na ogród, a nie muszą być widoczne od strony ulicy. Altanka wykonana z drewna bez wątpienia sprawi, że każdy ogród będzie magiczny i będzie doskonałym miejscem do odpoczynku.