Belit – co to takiego?

Belit – co to takiego?

8 czerwca 2018 Materiały budowlane 0
belit z lublina do budowy

Choć każdy wie, czym jest beton, słowo „belit” może już dla niektórych brzmieć obco. Tymczasem oczywiście jest to odmiana betonu. To materiał budowlany o strukturze jednorodnej, który charakteryzuje się bardzo dobrą izolacyjnością cieplną. Aby wytworzyć taki belit, stosuje się odpowiednie proporcje mieszaniny piasku kwarcowego z cementem, gipsem, wapnem, wodą oraz proszkiem aluminiowym (czasami stosuje się pastę aluminiową).

Wszystko co warto wiedzieć o belicie

belit z lublina do budowyTen ostatni składnik ma na celu wytworzenie porów – to dlatego belit nazywany jest przecież betonem komórkowym. W mikroporach znajduje się powietrze, to sprawia, że beton taki jest lekki, ale przy tym wyjątkowo wytrzymały. Zwłaszcza jeśli chodzi o wytrzymałość na ściskanie, belit taki nie ma sobie równych. Ponadto wyróżnić można takie właściwości jak duża ognioodporność, a także wysoka izolacyjność cieplna. Co ciekawe, belit może przyjmować różne kształty – zależy to od wykorzystanej podczas produkcji formy. Bloczki mogą być więc profilowane lub nie, można z belitu wykonywać nadproża, elementy stropowe, jak też kształtki U. Tak szerokie zastosowanie sprawia, że belit z Lublina do budowy jest wykorzystywany naprawdę często. Właściwie rzadko kiedy znajdzie się obecnie realizacja budowy bez zastosowania belitu.

belit z lublina do budowyJego właściwości docenia chyba każda ekipa budowlana – przede wszystkim chodzi im o jego lekkość. Dzięki temu takie bloczki z belitu można szybko i bez problemu przenosić, a wysiłek jest niewielki. Efekt z kolei jest podobny co stosując klasyczny beton. Ale belit został wynaleziony stosunkowo niedawno, bo niecałe 100 lat temu. Za jego wynalazcę uważa się szweda Axela Erikssona, doświadczonego architekta, który chciał po prostu utwardzić bloczki, stosując do tego gorącą parę wodną z autoklawu. W Polsce produkcja belitu ma jeszcze krótszą tradycję, ponieważ odbywa się od raptem niemal 70 lat. Oczywiście było to możliwe dopiero po zakupie licencji od Szwedów. Obecnie od lat popularność betonu komórkowego nie słabnie. Docenia się szybkość budowania za jego pomocą, a także to, że jest łatwy w obróbce. Bez problemu można ciąć bloczki na dowolne kawałki, jeśli to konieczne.

Korzyści wynikających ze stosowania belitu jest całe mnóstwo. Dlatego nawet architekci już w swoich projektach zaznaczają możliwość skorzystania z tego materiału. Z tego materiału wykonano między innymi Krzywy Domek w Sopocie. Uzyskanie tak zaskakującej konstrukcji było możliwe właśnie dzięki wymienionym wcześniej właściwościom betonu komórkowego. To właśnie te właściwości sprawiają, że belit jest tak wartościowym materiałem budowlanym.