Zastosowanie agregatów na gaz ziemny

Zastosowanie agregatów na gaz ziemny

29 marca 2019 Przemysł 0
Agregaty gazowe Gaz ziemny

Rynek agregatów prądotwórczych w ciągu ostatnich kilku lat znacząco się rozwinął. Spory wpływ miały na to gwałtowne zmiany pogody: silne wiatry i ulewne deszcze dokonały wielu zniszczeń, w tym poważnych uszkodzeń sieci elektroenergetycznej. Ze względu na skalę problemu, wiele miejscowości pozostawało bez prądu przez kilka dni, co przekładało się nie tylko na pogorszenie komfortu codziennego życia, ale też stanowiło zagrożenie dla ludzi i zwierząt np. przez brak elektryczności w szpitalu czy w gospodarstwie rolnym.

Agregaty zasilane gazem z butli

Agregaty gazowe Gaz ziemny	Wśród dostępnych agregatów można wymienić modele benzynowe (najtańsze i odpowiednie do pracy od czasu do czasu, po kilka godzin), z silnikiem Diesla (solidniejsze, mniej podatne na awarie, mniej kosztowne w utrzymaniu) a także agregaty gazowe, popularne w zakładach przemysłowych. Ten typ agregatów jest droższy w zakupie niż pozostałe rozwiązania, jednak jego koszty eksploatacji są zdecydowanie niższe, w mniejszym stopniu narażony jest na awarie, a także ma mniejszy negatywny wpływ na środowisko naturalne. Paliwo jakie wykorzystują agregaty gazowe – gaz ziemny – może pochodzić z sieci lub z butli. Agregaty te działają też na gaz CNG, czyli gaz sprężony, choć nie jest to jeszcze bardzo popularne rozwiązanie, to jednak w przyszłości może stać się ono znacznie bardziej powszechne. Zużycie paliwa jest porównywalne z tym, jakie wykorzystują agregaty benzynowe, jednak sam jego koszt jest zdecydowanie niższy.

Agregaty gazowe Gaz ziemny	Ze względu na swoją budowę i sposób działania, agregaty gazowe można określić jako ekonomiczne, wydajne i niezawodne. Usterki w ich działaniu zdarzają się niezwykle rzadko, co w połączeniu z wydajnością i długim czasem pracy sprawia, że jest to tym agregatów najlepiej sprawdzający się w zastosowaniach przemysłowych. Jakakolwiek przerwa w dostawie prądu w dużym zakładzie produkcyjnym może oznaczać ogromne straty dla firmy, a posiadanie awaryjnego źródła prądu pozwala rozwiązać ten problem, nawet jeśli naprawy linii energetycznej zajmą wiele czasu. Jeśli chodzi o głośność pracy agregatu, to producenci prześcigają się w ograniczaniu jego głośności. W agregatach montowane są specjalne osłony akustyczne, wyciszane są też przy użyciu pianki, co sprawia, że odgłos pracy urządzenia nie jest uciążliwy.

Agregaty gazowe to w znacznej części urządzenia stacjonarne, choć dostępne są także wersje mobilne, przystosowane także do prowadzenia prac na zewnątrz. Takie agregaty posiadają jeszcze lepszą ochronę przed korozją i negatywnymi czynnikami atmosferycznymi, np. poprzez zabezpieczanie ich kilkoma warstwami lakieru, w tym lakierami poliuretanowymi utwardzanymi.