Zakładanie ogrodów – na czym polega?

Zakładanie ogrodów – na czym polega?

9 września 2016 Ogród 0
zakładanie ogrodów

Zakładanie ogrodów kojarzy się nam przede wszystkim z sadzeniem roślin i zakładaniem trawnika. Jednak jest to o wiele bardziej skomplikowana sprawa niż mogłoby się nam wydawać.

Zakładanie ogrodów w Poznaniu to trudne zajęcie

zakładanie ogrodówObecnie specjaliści od architektury krajobrazu zajmują się nie tylko samymi kwiatami czy krzewami, ale również elementami małej architektury ogrodowej, ścieżkami i chodnikami, elementami wodnymi, a nawet zabezpieczeniami terenu przed działaniem szkodników. Warto jest zatem zastanowić się nad tym czy tak naprawdę zajmują się fachowcy od spraw ogrodniczych i na czym obecnie polega zakładanie ogrodów poznań. Pierwszym krokiem do wykonania ogrodu jest niewątpliwie przygotowanie terenu. Powinien mieć on nawiezioną odpowiednią ilość ziemi, która następnie zostaje spulchniona, przekopana i wyrównana. Jeśli chcemy mieć ogródek warzywny to warto jest pomyśleć o zastosowaniu wcześniejszym specjalnej ziemi pod takie ogródki, czy też nawożenie ziemi kompostem. Dzięki temu taka ziemia będzie bardziej zasobna w składniki mineralne i nasze plony będą bardziej obfite. Również na etapie przygotowywania terenu możemy zastosować siatki na krety. Są dwie szkoły ich kładzenia. Jedna z nich to kładzenie siatek pionowo przy granicy działki, dzięki czemu krety na nią nie wejdą. Druga szkoła to kładzenie siatki poziomo, płytko pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu krety mogą przechodzić przez naszą działkę, ale nie mogą robić na niej kopców i wychodzić na powierzchnię. Krety to niestety szkodniki trudne do usunięcia, więc warto jest zadbać o takiego rodzaju zabezpieczenia.

projektowanie ogrodówKiedy już teren jest przygotowany to możemy zabrać się za projektowanie ogrodów. Musimy się zastanowić nad tym co znajdzie się na naszej działce. Jak było to już wspominane na początku chodzi tu nie tylko o rośliny, ale również o altanki, huśtawki, piaskownice, chodniki czy kąciki odpoczynkowe. To duże elementy na naszej działce, więc ich rozmieszczenie będzie determinowało to, co możemy na niej posadzić. Taka altanka może dawać dużo cienia, przez co rośliny lubiące słońce, na przykład sukulenty i kaktusy, nie będą mogły rosnąć w jej obrębie. Nowoczesne ogrody powinny być harmonijne i doskonale zaprojektowane, więc warto się zastanowić nad tym, jakie rośliny zostaną tam posadzone.

Najpierw warto jest zaznaczyć sobie na działce gdzie będą się znajdowały na niej poszczególne elementy i duże rzeczy, takie jak oczka wodne czy altanki zamontować przed sadzeniem roślin, dzięki temu nie zostaną one zniszczone w trakcie naszych prac. Na koniec pozostaje nam cieszyć się jedynie efektami naszej pracy.