Współczesna gospodarka odpadami
Wiele się współcześnie mówi na temat środowiska i wpływu człowieka na jego stan. Ocieplenie klimatu jest faktem, podobnie jak wysychanie koryt rzek, topnienie lodowców, czy zanieczyszczenie lasów. Głównym winowajcom tego stanu rzeczy jest oczywiście człowiek. Spaliny samochodowe, dym z kominów, czy spuszczanie ścieków do rzek robi swoje. Jednak najwięcej mówi się na temat odpadów. Tony starych ubrań, odpady pokonsumpcyjne, plastik i wiele innych – to one zalegają na wysypiskach, także nielegalnych, nie rozkładają się przez setki lat, a dodatkowo mogą skazić glebę, wodę i powietrze. Nic zatem dziwnego, że zaczęto robić z tym porządek.
Jak wygląda obecnie gospodarka odpadami?
Co się z nimi robi? Co poddaje się recyklingowi? Na pewno każdy z nas może przyczynić się do ratowania środowiska poprzez segregację odpadów. zwykle przy blokach stoją specjalne kosze – na szkło, plastik oraz metal, na papier, odpady zielone, odpady bio i te zmieszane, czyli nie mieszczące się w żadnej kategorii i nie nadajądze się do przetworzenia np. zatłuszczone opakowania. Potem przewożone są one śmieciarką do sortowni, gdzie sa segregowane i trafiają do odpowiednich punktów recyklingowych. Z papieru robi się papier makulaturowy – nadaje się zarówno do tworzenia zeszytów, jak i szarego papieru toaletowego. Metal, szkło, czy plastik można przetopić lub wyczyścić i użyć ponownie.
Odpady bio oraz zielone stanowią świetny kompost. Jednak nie tylko takie rzeczy można bezpiecznie poddać obróbce lub utylizacji. W marketach budowlanych stoją zwykle kosze na elektrośmieci, żarówki, czy baterie i akumulatory. Z kolei przy sklepach odzieżowych można znaleźć kosze na ubrania, które mogą trafić do lumpeksków, ale można je też przerobić na czyściwa i szmatki przemysłowe. Jednym z krajów które dbają o ekologię jest Austria – pozwolenie na transport odpadów uzyskuje tam wiele firm. Dzięki temu firmy z całego kraju mogą zajmować się recyklingiem i utylizacją śmieci. Pozwolenie zwykle dotyczy konkretnego typu odpadów np. przemysłowych, konsumpcyjnych, czy niebezpiecznych. Każdy z nich wygląda nieco inaczej.
Dzięki nowoczesnym metodom zarządzania odpadami można skutecznie pozbyć się problemu przepełnionych wysypisk śmieci, zanieczyszczenia powietrza spowodowanego paleniem odpadów, czy zatrucia rzek. A przy okazji materiały takie jak metal, kartony czy szkło można odzyskać, więc poniesie się mniejsze koszty produkcyjne – brak konieczności zakupu kolejnych materiałów np. do produkcji opakowań na towary.