Ślusarz kojarzy się nam z osobą zajmującą się dorabianiem kluczy i otwieraniem zatrzaśniętych drzwi. Jednak nie takie są podstawy tego zawodu. Oryginalnie ślusarz był specjalistą od obróbki metalu metodą na zimno, czyli bez jego topienia i rozgrzewania.

Usługi ślusarskie i wymiana zamków

usługi ślusarskie Również teraz jego usługi mają szerszy zakres, niż tylko zajmowanie się zamkami i kluczami. Ślusarz zajmuje się montażem, wymianą, naprawą i konserwacją drzwi, bram, ogrodzeń, czy okien, jak również wszelkimi zamknięciami. Sprawdzone usługi ślusarskie w Bydgoszczy dotyczą zatem nie tylko w całości metalowych produktów, ale także rzeczy drewnianych, plastikowych czy szklanych posiadających metalowe elementy, takie jak zamki, łączenia i zawiasy. Ślusarz powinien pracować precyzyjnie i z wyczuciem, tak by nie uszkodzić pozostałych części naprawianej rzeczy. Jedynie w przypadku otwierania zamków metodą mechaniczną, czyli poprzez rozwiercenie zamka, dochodzi o nieodwracalnych uszkodzeń. Wtedy zamek nadaje się do wymiany. Dobry ślusarz ma jednak swoje sztuczki, które pozwalają mu często otworzyć zatrzaśnięte drzwi wejściowe czy samochodowe bez uciekania się do takich środków. Ślusarz na pewno musi być obeznany z różnymi urządzeniami potrzebnymi mu w pracy. Dorabianie kluczy wykonuje się automatycznie i bardzo szybko, dzięki dobrej maszynie.

usługi ślusarskie Przydają się też często wiertarki, kombinerki, klucze. Z urządzeniami i narzędziami trzeba obchodzić się stanowczo na tyle, żeby wszystko dobrze się trzymało i było dobrze dokręcone, ale nie na tyle, żeby coś uszkodzić podczas prac. Specjalista z dziedziny ślusarstwa może zajmować się także bramami i ogrodzeniami. Może wymieniać im zamki, klamki, czy płozy po których ,,przejeżdża” brama automatyczna. Zajmie się także ułamanym kluczem w furtce czy naoliwieniem skrzypiących zawiasów. Ślusarz to także osoba, która może zadbać o nasze bezpieczeństwo. Może ona zamontować zabezpieczenia na drzwiach i oknach, takie jak zamki antywłamaniowe. Również okna bywają otwierane na kluczyk, a nie na samą klamkę, dzięki czemu są o wiele trudniejsze do sforsowania. Okienne zamki są bardzo małe, podobnie jak kluczki, więc łatwiej jest je zepsuć, niż solidną wielką zasuwę antywłamaniową i charakterystyczny klucz (najczęściej o przekroju owalnym, a nie płaski jak zwykłe klucze).

Jak widać specjalista z zakresu ślusarstwa zajmuje się różnymi elementami metalowymi obecnymi w drzwiach, oknach, bramach czy ogrodzeniach. Poza awaryjnym otwieraniem domów i samochodów, oferuje również regulacje drzwi, wymianę zamków, czy oczywiście popularne dorabianie kluczy.