Święta to okres, gdy każdemu szczególnie zależy na jak najlepszym wyglądzie domu. Z tego powodu porządki zaczynają się nawet na kilka tygodni przed świętami i obejmują szereg prac, które wykonujemy rzadko, w tym i te związane z podłogami.

W przypadku podłóg drewnianych co kilka lat (nie co roku!) można przeprowadzić cyklinowanie, które usunie zniszczoną wierzchnią warstwę. Przed ponownym olejowaniem czy lakierowaniem zostaną również wypełnione ewentualne ubytki, dzięki czemu podłoga będzie prezentować się jak nowa.

Posadzki z płytek czy kamienia również mogą doczekać się dokładnego czyszczenia, na które zwykle brakuje czasu. Wyszorowanie ich odpowiednim preparatem oraz wyczyszczenie fug sprawi, że odzyskają blask; podłogi kamienne wymagają raczej oczyszczenia ewentualnych szczelin między płytami (jeśli takie są, chociaż nie powinno ich być) oraz właściwego zabezpieczenia powierzchni.

Dywany i wykładziny, pomimo regularnego odkurzania, z czasem gromadzą brud i kurz, wbijają się w nie włosy i zwierzęca sierść. Z okazji świąt warto je wyprać – można to wykonać samodzielnie przy użyciu suchych proszków czy preparatów do stosowania na mokro, np. w odkurzaczach piorących lub oddać je w ręce firmy zajmującej się praniem wykładzin i dywanów. własnoręczne pranie pozwala osiągnąć dobre efekty, jednak w przypadku głębszych plam, dywanów nie czyszczonych od długiego czasu czy delikatnych materiałów, wymagających odpowiedniej ostrożności, lepiej zdać się na osoby zajmujące się tym zawodowo. Wyprany dywan odzyskuje kolory i sprężystość i prezentuje się o wiele, wiele lepiej.

odkurzanie wykładziny

odkurzacz piorący