Stal w sektorze budowlanym

Stal w sektorze budowlanym

14 lutego 2018 Przemysł 0
hale magazynowe

Bardzo dobre właściwości technologiczne stali sprawiają, że jest to podstawowy materiał wykorzystywany w nowoczesnym budownictwie. Przede wszystkim specjaliści zwracają uwagę na parametry dotyczące nośności mechanicznej – zarówno w przypadku rozciągania, jak i ściskania, stal odznacza się najlepszymi własnościami.

Hale magazynowe z różnych materiałów

hale magazynoweJednak wszystko zależy od rodzaju stali. Wymienić tu bowiem można gatunki stali niestopowej, stopowej oraz nierdzewnej. Warto przyjrzeć się po kolei każdej z nich. W sektorze budowlanym do powszechnego stosowania polecana jest stal niestopowa, wśród której najczęściej wybierane są gatunki S235, S275 czy S355. Jednakże coraz częściej inwestorzy chcą wykorzystywać stal S460, która charakteryzuje się podwyższoną wytrzymałością. Stosuje się ją między innymi do konstrukcji hal stalowych. Firmy specjalizujące się w budowie takich obiektów proponują między innymi szybkie stawianie takich budynków jak: hale magazynowe, hale namiotowe czy hale blaszane bez ocieplenia. Do konstruowania obiektów wykorzystywać można zarówno wyroby płaskie, jak i długie. Wśród tych długich, czyli wśród profili walcowanych na gorąco, wymieniać można między innymi ceowniki, kątowniki, profile wydrążone, grodzice i kilka innych.

hale magazynoweTo właśnie wyroby walcowane na gorąco są wykorzystywane jako główne elementy konstrukcyjne. Z kolei wśród stalowych produktów płaskich najczęściej stosowane są zwoje, blachy oraz okładziny stalowe i pokrycia dachowe. Jako pokrycie dachowe budynków przemysłowych bardzo dobrze sprawdzają się na przykład moduły blachy trapezowej. Blacha jest już u producenta cięta w określonych rozmiarów arkusze, które można w szybki i prosty sposób montować na dachu, oczywiście zgodnie z obowiązującymi zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy. Jak widać, stal jest wykorzystywana w budownictwie w wielu różnych sektorach. Dzięki niej można tworzyć budynki oparte na nowoczesnej architekturze. Chodzi o ciekawe bryły i nietuzinkowe rozwiązania, które zawsze robią dobre wrażenie. Ale powszechność w sektorze budownictwa to nie jest jedyna zaleta stli. Obecnie jest to materiał kojarzony z nowoczesnym stylem, dlatego znajduje zastosowanie także w branży meblarskiej, w architekturze wnętrz oraz we wzornictwie użytkowym.

W aranżacjach wnętrz zaczyna się z powodzeniem łączyć ten materiał ze szkłem – razem sprawiają bowiem bardzo dobre wrażenie i dzięki nim wnętrze uzyskuje wiele świeżości. Wydaje się, że obecnie nie znajdzie się nigdzie drugi taki materiał, który tak dobrze sprawdza się w wielu różnych dziedzinach.