Sposoby ogrodzenia tarasu

Budownictwo w pełnej klasie

Sposoby ogrodzenia tarasu

2 listopada 2015 Taras 0

Każdy posiadacz tarasu musi zmierzyć się z pytaniem, czy zamierza go ogrodzić. Nie zawsze jest to konieczne: jeśli taras jest zasłonięty przez bryłę budynku przed sąsiadami i widokiem z drogi – lub jeśli nie przeszkadza nam, że ktoś nas będzie oglądał w czasie wypoczynku na zewnątrz, ogrodzenie będzie niepotrzebne. Większość ludzi ceni sobie jednak prywatność i uczcie intymności, jakie powinno towarzyszyć udanemu wypoczynkowi na zewnątrz. W takim wypadku można zdecydować się na którąś z licznych metod ogrodzenia tarasu.

Najbardziej naturalnie będą prezentować się trzy typy ogrodzeń, które z latwością wpasowują się w ogród: żywopłoty, pergole obrośnięte pnącymi roślinami i drewniane, zwykle ażurowe płoty. Każdy zapewnia inną przepuszczalność światła i tworzy inne tło dla tarasu, dlatego decyzja powinna zostać dobrze przemyślana. Pamiętajmy, że roślinne ogrodzenie potrzebuje czasu, aby wyrosnąć na odpowiednią wysokość i pożądaną gęstość.

Mniejszą prywatność, ale równie dobre wyznaczenie granic gwarantują balustrady – drewniane, kamienne i kute, ale oznaczają one również mniejszą osłonę przed wiatrem. Na nowocześnie urządzonym tarasie sprawdzi się szklana balustrada, odpowiednio podświetlona.

Całkowicie przed wiatrem i niepogodą mogą osłonić szklane ściany z wydzielonymi dużymi drzwiami do ogrodu, pozwalające zrobić z tarasu zaciszny zakątek na wzór ogrodu zimowego. Taki taras nie sprawdzi się, oczywiście, jako zimowy ogród, ale w pewnym stopniu spełni rolę strefy buforowej, chroniącej przed utratą ciepła z domu. Da również znakomity widok na całe otoczenie i pozwoli cieszyć się widokiem roślin nie przesłoniętych innym typem ogrodzenia.

szklana balustrada

kute ogrodzenie