Piece nadmuchowe w przestrzeniach roboczych

Piece nadmuchowe w przestrzeniach roboczych

24 stycznia 2018 Dom 0
piece z nadmuchem

Ogrzewanie dużych powierzchni roboczych od zawsze było dość sporym problemem, wiele osób od dawna stara się znaleźć jak najbardziej wydajny sposób, który będzie generować jak najwięcej ciepła przy najmniejszym zużyciu paliwa. Stosuje się ogromną ilość, różnego rodzaju technik ogrzewania, które charakteryzują się mniejszą, lub większą wydajnością.

Piec z nadmuchem dla przemysłu

piece z nadmuchemWiele różnego rodzaju większych hal, czy magazynów dalej korzysta z tradycyjnej metody z użyciem kotłowni, która charakteryzuje się niezbyt dużą wydajnością na większych powierzchniach. Dodatkowo ogrzewanie tego typu jest niezwykle powolne i mało intensywne. Korzysta się czasem też z tradycyjnego ogrzewania, które odprowadza spaliny z pieców do instalacji rozłożonych po całej powierzchni takiego miejsca. To właśnie z niej przechodzić ma ciepło, jednak rozgrzewa się ona niezwykle powoli i bardzo szybko traci swoją energię. Dlatego też jest to najprawdopodobniej najmniej wydajny sposób ogrzewania dużych przestrzeni, skoro nawet w małych nie sprawdza się zbyt dobrze. Niezwykle skuteczne z kolei okazują się być piece z nadmuchem do warsztatów, hal, czy wszelkiego rodzaju fabryk. Jest to forma podobna do pieca grawitacyjnego, jest ona jednak znacznie bardziej wydajna od niego.

piece z nadmuchemPiec taki napędzany może być praktycznie każdym rodzajem paliwa, jednak najbardziej wydajne i opłacalne jest opalanie go paliwami stałymi, które dają dużo kaloryczności i nie generują zbyt dużych kosztów. Komora spalania w takim piecu jest dodatkowo izolowana za pomocą grubej warstwy blachy, oraz ułożonych na około niej cegieł szamotowych, które idealnie nadają się do magazynowania i późniejszego oddawania ciepła. Do samej komory podłączona jest pompa ciepła, która odpowiada za pobieranie i rozprowadzanie powietrza po całej przestrzeni takiego budynku. Pobiera ona świeże powietrze z zewnątrz budynku, następnie przeprowadza je przez nagrzaną komorę, która powoduje jego ogrzewanie, a następnie ciepłe powietrze wdmuchiwane jest bezpośrednio przez kanały wentylacyjne. Czyste powietrze nigdy nie ma bezpośredniego kontaktu z komorą spalania, dlatego też nie jest ono w żądnym stopniu zanieczyszczone. Jest to zdecydowanie najszybszy sposób ogrzewania, które potrafi nagrzać ogromne przestrzenie nawet w okresie kilkunastu minut przy intensywnej pracy pieca i pompy.

Dodatkowo jest ono tanie w eksploatacji i często w pełni automatyczne, co pozwala na podłączenie do niego termostatu, który będzie automatycznie regulował temperaturę w środku budynku automatycznie wyłączając piec gdy nie jest potrzebny i uruchamiając go w razie potrzeby dogrzania wnętrza. Jedyną czynnością jaką musimy wykonywać w takiej sytuacji jest uzupełnianie paliwa we wnętrzu pieca.