Konserwacja komina a wkład kominowy kwasoodporny
Okres grzewczy nie jest przyjemnym czasem. Przede wszystkim dlatego, że kojarzy się z zimą. Jak zima to i śnieg, niskie temperatury i grube kurtki. Jednak to także obciążenie dla naszego portfela. Przede wszystkim dlatego, że do rachunków potrzeba jest doliczyć koszta ogrzewania, które nie należą do najmniejszych.
Wkład kominowy kwasoodporny a okresowy przegląd
W zależności od tego jaką instalacje grzewczą mamy zainstalowaną są one różne. Jednak każdy zgodzi się, że jest to dodatkowy koszt jaki trzeba ponieść. Dlatego też należy w odpowiedni sposób przygotować się do tego ciężkiego czasu. Jednym ze sposobów jest konserwacja i przegląd komina. Są to niezwykle ważne rzeczy, które mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo nasze i naszej rodziny. Na początku warto jest rozróżnić jaki wkład kominowy posiadamy. Każdy rodzaj musi być nie tylko konserwowany w inny sposób, ale także w odmiennych odstępach czasowych. Dla przykładu kominy gdzie jest profesjonalny wkład kominowy kwasoodporny od jednego razu do dwóch razy do roku należy sprawdzić. Wówczas należy wezwać kominiarza, który wpuści do komina swoją kamerkę na sznurze. Na specjalnym ekranie będzie on widział wszelkie zanieczyszczenia a także to w jakim stanie znajduje się rura – czy nie ma pogięć i może być użytkowana nadal. Podobna zasada jest także w przypadku, gdy w grę wchodzi wkład kominowy żaroodporny.
Ten natomiast powinien być sprawdzany nawet do czterech razy w roku! Przede wszystkim dlatego, że wydobywa się z niego bardzo duża ilość dymu. Tych liczb nie zmienią nawet odpowiednio dobrane nasady kominowe. Mogą one naturalnie zmniejszyć prawdopodobieństwo poważnych problemów z kominem, jednak nie są lekarstwem na całe zło. W naszym kraju we wiadomościach już można usłyszeć ogłoszenia zachęcające do zakupu różnego rodzaju detektorów dymu, dwutlenku węgla czy gazu. Jeśli tylko ma się taką możliwość należy z niej skorzystać. Warto jest pamiętać o tym, że rury kominowe, które będą zanieczyszczone bądź w zły sposób konserwowane nie będą nie tylko spełniały swoich zadań, ale w dłuższej perspektywie czasu będzie trzeba wymienić cały osprzęt. Najlepszym sposobem na zadbanie o to wszystko jest osoba kominiarza. Jego obowiązkiem jest oczyszczenie sadzy i pozbycia się jej z komina. Dodatkowo kominiarz posiada specjalny sprzęt, dzięki któremu wie w jaki sposób powinien on oczyścić wkłady kominowe kwasoodporne (kulkami kominiarskimi a także specjalnymi plastikowymi szczotkami).
Warto jest także zweryfikować jak szczelne są przewody kominowe. To czego nie widać może być dla ans największym zagrożeniem.