Jak wykonać izolację akustyczną ścian wewnętrznych?

Jak wykonać izolację akustyczną ścian wewnętrznych?

11 lutego 2022 Dom Izolacja Usługi 0
studio nagrań

Istnieje wiele powodów, dla których dany obiekt mieszkalny lub usługowy wymaga zachowania poziomu decybeli na odpowiednim poziomie. Z taką sytuacją ma się do czynienia na przykład wtedy, kiedy mieszkańcami lokum są małe dzieci, seniorzy lub osoby pracujące zdalnie w domu. Te grupy potrzebują zwykle absolutnej ciszy nawet w czasie dnia. Sąsiadom, którzy o tym zapominają, a mają tendencję do organizowania w bloku imprez do późna z głośną muzyką, warto zaproponować, np. wygłuszenie mieszkania.

2 megafonyJeśli właściciel pobliskiego lokum również to zrobi, wtedy obie strony będą mogły żyć w zgodzie. Profesjonalne wyciszenie sufitu przydaje się zwłaszcza osobom, które pragną spokoju w mieszkaniu, a problem stanowią na przykład lubujący się w hucznych imprezach sąsiedzi. Wygłuszenie sufitu to zwykle proces prosty i skuteczny. Takie działanie polecane jest zwłaszcza wtedy, kiedy hałas dobiega z górnych pięter budynku mieszkalnego. Sufit można bowiem całkowicie wygłuszyć lub wytłumić. Wszelkie niechciane dźwięki, które przedostają się z zewnątrz mogą być znacznie zredukowane lub nawet wyeliminowane za pomocą wełny mineralnej, płyt lub ekranów akustycznych. Często niezwykle skuteczne mogą okazać się także tapety czy wykładzina. Tłumieniu hałasu przysłużą się takie elementy, jak: puszyste dywany, długie zasłony, poduszki, koce oraz regały z książkami.

studio nagrańPowierzchnie ścian wzmocnić można płytą gipsowo-kartonową lub warstwą wełny mineralnej. Jeśli chodzi natomiast o wnętrza garażu, to sprawdzonym i tanim sposobem będzie wyłożenie ścian kartonami. Dzięki temu miejsce stanie się idealną przestrzenią do organizowania prób zespołu. Jeśli jednak izolacja akustyczna ścian wewnętrznych dotyczy mieszkania, to czynności mogą wymagać nieco większych nakładów finansowych. Dobrze wykonane i odznaczające się wysoką jakością materiału panele wygłuszające nie zabierają wiele miejsca w dostępnej przestrzeni, dzięki czemu pokój nie straci na swojej funkcjonalności. Profesjonalnego wygłuszenia wymagają też często wnętrza kamienic z wysokimi sufitami. To tam ściany wymagają najbardziej rozległych izolacji, choć ich wykonanie często nie jest wcale łatwe.

W przypadku prostych konstrukcji budowlanych najlepiej sprawdzą się podwieszane sufity wykładane na warstwie termoizolacyjnej z wełny mineralnej. Jednoczesne zastosowanie izolacji akustycznej sufitu, podłogi oraz ścian zawsze przynosi najlepszy rezultat. W mieszkaniach, gdzie stropy są nieco niższe, warto pomyśleć także o doborze odpowiednich materiałów wykończeniowych, takich jak tapety oraz panele.