Jak wyczyścić wykładzinę?

Jak wyczyścić wykładzinę?

2 czerwca 2020 Porządki 0
czyszczenie wykładzin

Wykładzina i dywany to rzeczy, które się bardzo brudzą. Nic dziwnego, w końcu chodzi się po nich codziennie, więc kurzą się, plamią, zostają na nich resztki błota z butów, czy okruszki z jedzenia. O ile dywan zazwyczaj jest niewielki, położony przy łóżku, czy pod stolikiem, to wykładzina znajduje się na całej powierzchni pokoju.

Czyszczenie wykładzin przez fachowców

 czyszczenie wykładzinPrzez to brudzi się bardziej i częściej wymaga czyszczenia. Poza tym w prawie każdym biurze można znaleźć wykładzinę taką czy inną, a w firmie potrafi pracować nawet kilkaset osób. Jak sprawić by wykładzina była czysta i higieniczna? Na pewno podstawą jest częste odkurzanie. W domu można robić to rzadziej, w firmie co najmniej dwa razy na tydzień. Odkurzanie powinno być dokładne, tak by wszelkie zanieczyszczenia zostały zebrane. Worki w odkurzaczu trzeba regularnie wymieniać, tak by zebrany brud nie wylatywał tylną stroną urządzenia. Odkurzanie pozwala na zebranie okruszków, kurzu, czy pyłków. W celu usunięcia nieprzyjemnego zapachu wykładziny czy jej dogłębnego wyczyszczenia potrzeba czyszczenia na mokro lub użycia specjalnego proszku.

 czyszczenie wykładzinPosypuje się nim wykładzinę i po określonym czasie odkurza. Czyścić na mokro można specjalnym odkurzaczem lub gąbką. Potrzebny do tego jest dobry specyfik, który nada wykładzinie ładnego zapachu, a także usunie głębsze zabrudzenia. Metoda ręczna sprawdzi się także w przypadku pojedynczych głębszych zabrudzeń, na przykład plam z wina, czy czekolady. Tutaj trzeba plamę namoczyć, odczekać, a potem odkurzyć dywan. W przypadku mocno zabrudzonej wykładziny czy bardzo zniszczonej lepsze będzie profesjonalne czyszczenie wykładzin w Warszawie. Najczęściej stosowana jest metoda ekstrakcyjna, to znaczy w wykładzinę ,,wtłacza” się środek czyszczący, a następnie z dużą mocą zasysa, przez co zebrane zostają nawet najgłębsze zanieczyszczenia. Dodatkowo wykładzina tak wyczyszczona odzyska utracony kolor, będzie odświeżona, ładnie pachnąca, prawie jak nowa. Metodę ekstrakcyjną stosują tylko profesjonaliści, więc warto jest znaleźć dobrą firmę, oferującą czyszczenie wykładzin na terenie Warszawy. Kończąc rozważania, wykładzinę można czyścić samodzielnie, jednak czasem potrzebna jest profesjonalna pomoc.

Odkurzacz, specjalne szampony i proszki czyszczące poradzą sobie z codziennymi zabrudzeniami i delikatnymi plamami, jednak głębsze zbrudzenia usunie jedynie pranie ekstrakcyjne. Zatem jeśli chcemy zabrać się za czyszczenie wykładziny to trzeba najpierw ocenić czy sami damy sobie radę, czy lepiej jest zadzwonić po fachowców.