Jak ochronić taras i balkon w domu?

Jak ochronić taras i balkon w domu?

16 grudnia 2022 Izolacja 0

Taras czy balkon to idealna przestrzeń do relaksu i odpoczynku. Można jednocześnie cieszyć się pięknym słońcem i świeżym powietrzem, bez oddalania się od domu. To pozwala nam na zajadane się lodami wyciągniętymi dopiero co z zamrażarki, czy szybkie ewakuowanie się pod dach, jeśli pogoda by się nagle zmieniła. Jednak by móc się cieszyć komfortowym miejscem wypoczynku to trzeba o niego zadbać.

Dobre zabezpieczenie tarasu

izolacje uszczelnienia tarasu Taras i balkon to zewnętrzne elementy budynku, które są stale wystawione na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, takich jak deszcz, śnieg, grad, promieniowanie UV, wiatr. W związku z tym ich elementy muszą odznaczać się wyższą trwałością niż materiały wykończeniowe do wnętrza domu. Pojawia się zatem pytanie: jak ochronić nasz taras i balkon przez szybkim zniszczeniem? Jak je skutecznie zabezpieczyć? Na pewno ważne jest odpowiednie wykonanie samej konstrukcji. Jeśli będzie ona zrobiona niechlujnie, z kiepskich materiałów to szybko ulegnie degradacji. Warto celować we wzmacniany beton jako podstawę, który będzie też zabezpieczony antykorozyjnie i przeciwwodnie. Duże znaczenie mają izolacje uszczelnienia tarasu w domu, jak i uszczelnienia balkonowe. Na krawędziach betonu nakłada się specjalne metalowe nakładki spełniające funkcję rynny, które sprawiają że woda nie będzie spływała po ścianach budynku tylko na trawnik.

izolacje uszczelnienia tarasu Jest to także zabezpieczenie przed uszkodzeniami mechanicznymi – krawędzie budynku szybciej się niszczą, ulegają pokruszeniu, łatwo o odpadnięcie kawałka betonu. Taras czy balkon także muszą mieć odpowiedni spadek czyli posadzkę pod właściwym kątem. Wyższa krawędź powinna być przy budynku i lekko opadać na zewnątrz. W ten sposób woda będzie naturalnie spływała z konstrukcji a nie gromadziła się przy drzwiach tarasowych. Trzecia ciekawa opcja to wykonanie zadaszenia. Jeśli balkon nie jest umiejscowiony w bryle budynku i nie ma osłony w postaci balkona nad nim (jak w bloku) to warto zrobić ,,daszek”. Z jednej strony uchroni on taras przed nadmiernym nasłonecznieniem czy opadami atmosferycznymi, czyli materiały wykończeniowe będą wolniej niszczały. Z drugiej zadaszenie chroni nas przed palącym słońcem czy silnym wiatrem. Można wykonać zadaszenie z drewna, poliwęglanu lub materiału.

Podsumowując, warto wybierać projekty domów w których jest balkon i/lub taras. To będzie nasza ostoja spokoju, miejsce relaksu czy organizacji imprez rodzinnych przy grillu. Trzeba tylko dobrze wszystko zaplanować i przemyśleć, tak by konstrukcje były solidne i trwałe, na lata.