Ile kosztują łyżki do koparek?

Ile kosztują łyżki do koparek?

26 listopada 2020 Maszyny i urządzenia 0
łyżki do koparek skarpówki

Właściciel każdej z maszyn budowlanych powinien zdawać sobie sprawę z tego, jak wysokie są koszta eksploatacji takich urządzeń. Zakup koparki skarpówki to koszt około 20000 złotych, a nawet więcej, jeżeli maszyna jest nowa. Płacąc tyle, zdawałoby się, że same części nie powinny być drogie, albo przynajmniej nie wymagałyby częstej wymiany.

Łyżki od dobrego producenta

łyżki do koparek skarpówkiNiestety, wbrew pozorom zakup oryginalnych lub nawet zamiennych komponentów wysokiej jakości potrafi sporo kosztować. Jakich wydatków musi spodziewać się właściciel maszyn budowlanych? Koparki oraz inne podobne urządzenia są narażone na wysokie obciążenie i częstą pracę. Operatorzy za ich pomocą przez wiele godzin transportują materiały budowlane, ziemię, piasek, żwir, a także prowadzą wykopy – to naturalne, że podczas takich działań komponenty ulegają zużyciu. Najbardziej narażone są jednak łyżki, których wymiana zależna jest od śladów użytkowania, częstotliwości eksploatacji oraz zaleceń producenta. Do zakupionej maszyny zazwyczaj dołączana jest książka obsługi urządzenia, w której zapisane zostało, co ile godzin pracy należy wymieniać olej, filtry i inne komponenty. Zazwyczaj łyżkę wymienia się dopiero wtedy, kiedy podczas przeglądu mechanik stwierdzi, że jest ona uszkodzona lub samoistnie zniszczy się w trakcie wykonywanych prac.

łyżki do koparek skarpówkiNie należy czekać, aż łyżka ulegnie awarii, gdyż może stanowić to zagrożenie dla innych osób na placu budowy, a także może opóźnić realizowane zadania. Częsty przegląd maszyny może wykluczyć takie sytuacje. Decydując się na zakup łyżki, należy liczyć się z dość wysoką ceną – na rynku dostępne są zarówno części używane (sprzedawane przez osoby prywatne), komponenty zamienne (proponowane przez tych lepszych i nieco gorszych producentów) oraz części oryginalne (zalecane, choć ich cena jest znacznie wyższa). Wytrzymałe łyżki do koparek skarpówki mogą kosztować od około 1000 do nawet 14000 złotych. Kupując części renomowanych producentów, następny czas wymiany nie nastąpi zbyt szybko. Łyżki do koparek podobnie jak każda część różni się ceną, w zależności od wybranego producenta oraz stopnia zużycia.

Zakup komponentów od osób prywatnych nie jest zalecany, gdyż zazwyczaj są to produkty, które były często eksploatowane, a przez to ich wymiana może nastąpić nawet za kilka miesięcy. Właściciele maszyn, którzy planują realizować nawet najbardziej skomplikowane i ciężkie zlecenia przez długi okres powinni zainwestować w sprawdzone części. Inwestycja będzie nieco kosztowniejsza, jednak z czasem się zwróci.