Dlaczego pellet drzewny jest obecnie tak popularny?

Dlaczego pellet drzewny jest obecnie tak popularny?

24 czerwca 2022 Ogrzewanie 0
pallet drzewny

Od pewnego momentu, coraz większą popularnością mogą się pochwalić ekologiczne paliwa opałowe. Ich głównym wyróżnikiem, jest brak, lub też bardzo niska emisja szkodliwych związków do atmosfery, w przypadku ich spalania. Przykładem takiego w pełni ekologicznego paliwa, które jest obecnie coraz to popularniejsze, jest z pewnością pellet drzewny.

Pallet drzewny – bezieczny dla zdrowia

pallet drzewny Jest to paliwo, które niemal w stu procentach, pozyskiwane jest z odpadów drzewnych. Jak się, więc okazuje, najlepszy pellet drzewny to paliwo pozyskiwane w całości z biomasy i jednocześnie bardzo istotna alternatywa dla węgla, a także i gazu ziemnego. Jego głównym wyróżnikiem jest pełna przyjazność tego właśnie paliwa dla powietrza. Udaje się to uzyskać poprzez brak zastosowania do produkcji pelletu klejów, ani innych dodatków, które to podczas spalania mogłyby emitować potencjalnie szkodliwe związki. Ogromną zaletą wspomnianego surowca przeznaczonego do ogrzewania jest bardzo wysoka sprawność spalania. Wpływa na to przede wszystkim bardzo niska zawartość wilgoci w tym właśnie paliwie. Uzyskiwana w przypadku tego paliwa sprawność spalania dochodzi do aż 80%.

pallet drzewny Pellet drzewny to również jeden z najbardziej wdzięcznych surowców grzewczych, jeśli chodzi o jego przechowywanie, czy też transport. Po jego sprasowaniu, pellet drzewny można bardzo łatwo zapakować i przetransportować, co jest procesem znacznie bardziej wygodnym i szybkim, niż ma to miejsce w przypadku węgla. W przypadku naturalnego pelletu, który najczęściej produkowany jest z drewna, oraz naturalnej słomy, w przypadku jego spalania, nie ma ryzyka zatrucia się, wybuchu, czy też wycieków. Wszystko dzięki temu, że paliwo to jest całkowicie pozbawione potencjalnie groźnych chemikaliów. Nawet po spalaniu, pellet drzewny nadaje się bezproblemowo do jego dalszego wykorzystywania. Można go bowiem wykorzystywać na przykład jako nawóz, widocznie poprawiający proces i wydajność wzrostu roślin uprawnych. Wszystko to powoduje, że paliwo to traktowane jest bardzo często jako najbardziej przyszłościowe, ekologiczne paliwo, które w dodatku jest niezwykle bezpieczne Jednym z częściej wykorzystywanych paliw przeznaczonych do spalania, jest obecnie pellet drzewny.

Tego rodzaju paliwo, przede wszystkim nie jest związane z żadnymi zagrożeniami dla zdrowia ani środowiska co ma często miejsce w przypadku spalania węgla. W jego składzie, nie ma bowiem żadnych składników, które mogłyby prowadzić do emisji dwutlenku węgla o zbyt dużym stężeniu, czy też różnego rodzaju chemikaliów, czy substancji toksycznych.