Urządzając taras jesteśmy ograniczeni poprzez konieczność dopasowania go do otoczenia: o tarasie zwykle myślimy, gdy dom jest już wykończony z zewnątrz, ale bywa i tak, że nie mieliśmy na to wykończenie większego wpływu (np. kupując nowy dom). Taras wymaga więc dostosowania do już istniejących ścian, posadzki, stolarki okiennej i drzwiowej, często również do ogrodu. Trudno uznać, że meble w stylu angielskim pasują do ogrodu japońskiego.

Określony charakter tarasu, narzucony przez otoczenie, nie musi być złą rzeczą: korzystając z niego mamy pewność, że taras będzie prezentował się dobrze i w zgodzie z resztą wystroju, również tego wewnątrz.

Na małych działkach, położonych blisko innych, ogrodzenie tarasu może okazać się priorytetem, ponieważ pozwoli uchronić się przed wścibskimi sąsiadami czy widokiem na ulicę. Ogrodzenie stanie się również kolejnym elementem, do którego powinna zostać dopasowana reszta wystroju tego miejsca, ale z powodzeniem można na to wpłynąć, maskując je pnącą roślinnością.
Na większych działkach i terenach poza miastem z ogrodzenia można zrezygnować, by nie ograniczać sobie widoku na ogród i otoczenie.

Choć zmiana elewacji jest zwykle zdecydowanie zbyt kosztowna, to już zmiana lub położenie posadzki na tarasie to niższa cena, a więc większa szansa do dopasowanie tarasu do swoich marzeń i planów. Wybierać można między podłogą drewnianą, ceramicznymi i kamiennymi płytkami z gresu lub piaskowca czy betonową wylewką, która może się naprawdę dobrze prezentować. Każda posadzka powinna być dobrana pod kątem odporności na warunki atmosferyczne, antypoślizgowa i zabezpieczona przed wilgocią.

Taras, jak zostało wspomniane wyżej, powinien wpasować się w styl całego domu, a w szczególności swojego najbliższego otoczenia: ogrodu, ściany budynku i pomieszczenia, z którego wychodzi się na taras. Co jednak koniecznie powinno się na nim znaleźć? Jakie oświetlenie wybrać? O tym w kolejnym wpisie.

taras w Grecji

taras

taras na piętrze

taras

taras