Armatura przemysłowa – wzierniki
Armatura przemysłowa powinna odznaczać się zawsze wysoką jakością. To od jej parametrów technicznych zależy bowiem przebieg procesów technologicznych w firmie. Producenci oferują armaturę charakteryzującą się wytrzymałością i trwałością. Do jej produkcji stosuje się wysokogatunkowe materiały, wszystko po to, aby właśnie zapewnić oczekiwaną jakość.
Wzierniki szklane z metalowym kołnierzem
Wśród podstawowych wyrobów wymienić można między innymi płynowskazy, ale też wzierniki podłużne, okrągłe wzierniki szklane, jak i wysokociśnieniowe zestawy wzierne. Elementy tego typu pozwalają na dokładny przegląd wnętrza zbiornika ciśnieniowego, jak i innych rodzajów pojemników – na przykład silosów, separatorów czy też mieszalników lub reaktorów. Szkło wzierne stosuje się więc z powodzeniem między innymi w przemyśle petrochemicznym, ciepłownictwie, przemyśle farmaceutycznym czy spożywczym. Dzięki niemu wzrokowa kontrola procesów zachodzących w zbiornikach charakteryzuje sie oczekiwaną precyzją. Takie wzierniki szklane składają się więc ze wspomnianego szkła oraz z ramki dolnej oraz górnej. Ramka dolna to po prostu metalowy kołnierz, który powinien zostać przyspawany do korpusu zbiornika. Z kolei ramkę górną stanowi metalowa pokrywa, którą należy połączyć z kołnierzem za pomocą śrub lub nakrętek i szpilek. Pomiędzy tymi dwoma ramkami umieszcza się szkło wzierne, zabezpieczone za pomocą uszczelek.
Można zdecydować się także na dodatkowe wyposażenie do wzierników, na przykład na oprawy oświetleniowe, dzięki temu można dokonywać kontroli wzrokowej nawet gdy w pomieszczeniu nie ma zbyt dobrego światła. W dodatku producenci wzierników proponują wykonywanie tych elementów nie tylko w sposób klasyczny, ale także dla stref zagrożonych wybuchem. To niezbędne dla bezpieczeństwa. Warto jeszcze wiedzieć, że czasami wzierniki powinny posiadać osłony mikowe. Producenci polecają ich stosowanie wówczas, gdy w zbiorniku znajdują się media korozyjne lub szkło wzierne będzie miało do czynienia z parą wodną. Osłona mikowa to dobre rozwiązanie także przy wysokiej temperaturze mediów. Takie osłonki są gładkie i charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami optycznymi, dlatego nie wpłyną negatywnie na kontrolę wizualną procesu zachodzącego w zbiorniku.
Ich podstawowym zadaniem jest ochrona przed erozją, która mogłaby doprowadzić do zmatowienia powierzchni szkła wziernego, a – co za tym idzie – do utrudnienia kontroli. Taka osłona wydłuża czas eksploatacji szkła stosowanego we wziernikach przemysłowych do kontroli procesów fizycznych i chemicznych.